ALL LIGHT 12V EVO LED STRIP
SUPERMICRO | 2.8MM
SUPERMICRO | 2.8MM
5W/m
Power/m300lm/m
Luminous flux/mEVO, PRO and ULTRA: Stella's new LED Strips line. We present three entirely redesigned series, complete with novel features that are applicable to a variety of projects. All Light EVO LED Strips offer up to 288 LEDs/m, COB technology, high adhesion of 8N/cm² and CRI 90. The Supermicro models are compatible with Mobili profiles.
| Total power | 25W |
| Luminous flux total | 1400lm and 1500lm |
| LED specifications | 600 LEDs COB/m |
| CRI (Color rendering index) | >90(R9 >40) |
| Adhesion | 20N/cm² |
| Cutting distance | 2cm |
| Roll lenght | 5m |
| Operation temperature | -10 ~ 40°C |
| Lifespan (L70) | 25000h |
| Warranty | 2 years |
| STL25801/27 | 12Vcc | IP20 | 2700K | Warm white | 280lm/m |
| STL25801/30 | 12Vcc | IP20 | 3000K | Warm white | 300lm/m |
Technical drawing