MR16 ECO
6W
Power450lm
Luminous flux36°
Beam angleStella's high standards begin at entry-level products. Even our standard products, like the ECO lamps, display our attention to detail, from materials selected to the assembly of each piece. Our own laboratories ensure the quality of each LED lamp.
| Base | GU10 |
| Luminous efficacy | 75lm/W and 83lm/W |
| Luminous intensity | 1000cd and 1100cd |
| CRI (Color rendering index) | >80 |
| Power factor | >0,7 |
| Incandescent equivalence | 43W and 47W |
| Lifespan (L70) | 25000h |
| Warranty | 2 years |
| Operation temperature | -10 ~ 40°C |
| STH8535/27 | 100-240Vac | 2700K | 450lm | 36° |
| STH8535/30 | 100-240Vac | 3000K | 450lm | 36° |
| STH8535/40 | 100-240Vac | 4000K | 500lm | 36° |
| STH8535/50 | 100-240Vac | 5000K | 500lm | 36° |
Photos
Graphics
Documents
STELLA - STH8535-27 - DICROICA MR16 ECO 6W.ies
STH8535_27_30_40_50.skp
STELLA - STH8535-27 - PACK - SKP.zip
STH8535_27_30_40_50_65.rfa
STELLA - STH8535-30 - DICROICA MR16 ECO 6W.ies
STELLA - STH8535-30 - PACK - SKP.zip
STELLA - STH8535-40 - DICROICA MR16 ECO 6W.ies
STELLA - STH8535-40 - PACK - SKP.zip
STELLA - STH8535-50 - DICROICA MR16 ECO 6W.ies
STELLA - STH8535-50 - PACK - SKP.zip