S.GROUND 24V PRO
LED SPIKE | DIMMABLE 0-10V
LED SPIKE | DIMMABLE 0-10V
11,5W
Power820lm
Luminous flux36°
Beam anglePATENTED PRODUCT
S.GROUND 24V is the natural evolution of a series that has redefined the standards for LED ingrounds and spikes in Outdoor Lighting. The new PRO generation offers the same technical excellency and robust structure from the original 100-240V models, besides extra features, like extra-low voltage, 0-10V dimming and a high CRI (>90). All with a 3-year warranty and the certainty of keeping water away from your product.
| Luminous efficacy | 71,3lm/W |
| Luminous intensity | 2700cd |
| Dimming | 0-10V |
| Ingress protection rating (IP) | IP67 |
| CRI (Color rendering index) | >90(R9 >N/A) |
| ELV Current | N/AA (12V)/0,48A (24V) |
| Prevailing material | Aluminum |
| Operation temperature | -10 ~ 40°C |
| Lifespan (L70) | 30000h |
| Warranty | 3 years |
| STL25759/27 | Black | 2700K | 820lm |
Technical drawing